DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 20.11.2019 18:11:37 

Neoficiální stránky herečky Terezy Brodské

Životopis


Tereza Brodská se narodila 7.5.1968 v Praze. Jako dítě herců Jany Brejchové a Vlastimila Brodského měla k hereckému světu blízko již odmalička. I když si zahrála epizodní role v několika dětských filmech (například Kočičí princ, Ať žijí duchové), rodiče ji od profese herečky dlouho odrazovali. Protože měla všestranné umělecké nadání, otec v ní viděl spíše pianistku, zatímco matka malířku. Sama Tereza zvažovala také veterinářství, ale herectví nakonec přeci jen zvítězilo.

Ještě za studií na hudebně-dramatickém oddělení Státní konzervatoře v Praze začala hostovat v plzeňském Divadle Josefa Kajetána Tyla. Posléze přišla i první větší role před filmovou kamerou v televizním seriálu Vlak dětství a naděje.

Po absolutoriu získala v plzeňském divadla angažmá, později účinkovala v pražském Činoherním klubu a v Divadle Na zábradlí, kde byla nějaký čas i stálou členkou souboru. Od roku 1993 je bez stálého angažmá, ale na divadlo nezanevřela. Vidět jsme ji mohli například jako Julii v tragédii Romeo a Julie v rámci Letních shakespearovských slavností pořádaných na Pražském hradě.

Popularitu i uznání však získala především jako filmová herečka. Do jedné z prvních velkých filmových rolí byla obsazena po boku své matky v dramatu Citlivá místa. V následujících letech se s ní před kamerou setkala ještě ve snímcích Vlastně se nic nestalo a Má je pomsta. Za roli Klárky v tomto filmu obdržela Tereza Brodská v roce 1995 svého prvního Českého lva v kategorii za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli. Druhé ocenění, Českého lva za nejlepší herecký výkon v hlavní roli, dostala o čtyři roky později za ztvárnění Yvetty v psychologickém dramatu Dvojrole, které natočil Jaromil Jireš podle námětu MUDr. Jaroslavy Moserové. Kromě toho se Tereza Brodská objevila například ve snímcích Konec básníků v Čechách, Na krásné vyhlídce, Díky za každé nové ráno, Všichni moji blízcí, Paní Piperová zasahuje, Stín viny a Jak básníci neztrácejí naději nebo v seriálech Případ pro zvláštní skupinu, Na lavici obžalovaných justice, Arrowsmith a Ulice.

Ve svém volnu se snaží věnovat co nejvíce rodině, do níž neodmyslitelně patří také fenka münsterlandského ohaře Elza. Je vdaná a se svým manželem Herbertem Slavíkem má syna Samuela (nar.1996). Společně žijí na pražském Smíchově.